Skolval inför höstterminen 2022

Nu är det dags för föräldrar som har barn som är födda 2016 att anmäla de till Imanskolan för att börja i förskoleklassen i höst, augusti 2022. Alla föräldrar måste göra ett skolval i e-tjänsten Mitt skolval för att kunna få en plats. Skolvalet startar 11 januari 2022 och sista dag för att välja skola är 31 januari.

Om du som förälder behöver hjälp med din ansökan till förskoleklassen tveka inte att kontakta oss på Imanskolan. Behöver du hjälp med språket? Vi har flera vuxna på plats som talar flera olika språk. Förutom svenska har vi personal som kan bland annat arabiska, kurdiska kurmanji och sorani, somaliska, bosniska, engelska och franska.

Imanskolan är en svenskskola med muslimsk profil för klasser F-6. Skolan startade sin verksamhet 1996. Idag har skolan 210 elever.

För mer information ring skolan på 018-101919eller skriv till:

info@imanskolan.se